https://bakuucakbileti.com/wp-content/uploads/2017/11/7-1.jpg
baku

HAKKINDA

Azerbaycan Bakü

Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir. Hazar Denizi kıyısında bulunan Bakü, Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Bölge için önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biri olan Bakü, sanayi alanında da son yıllarda gösterdiği gelişmeyle önemli bir merkez olmuştur. Aynı zamanda Bakü Limanı Hazar Denizi’nde bulunan en önemli limanlardan biridir.

Bakü için kültürel aktiviteler oldukça önemlidir. Bu tarz etkinlikler için Bakü’de çok fazla kütüphane, sinema, tiyatro, sergi salonu gibi mekânlar bulunmaktadır. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren Bakü hızla gelişmeye başlamıştır. Yaklaşık 4 milyon nüfusa ulaşan şehrin büyük çoğunluğunu yerli halktan oluşturmaktadır. Azerbaycan halkının üçte biri ise başkent Bakü’de yaşamaktadır. Ülkenin sanayi merkezi olan Bakü’de çok sayıda büyük şirketin merkezleri bulunmaktadır.

Bakü, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yanı sıra son yıllarda kültürel faaliyetler için de yoğunlukla tercih edilen mekanlardan biri haline gelmiştir. 2012 yılında gerçekleşen 57. Eurovision şarkı yarışmasının Bakü’de olması şehrin dünyaya tanıtılması yönünde oldukça etkili olmuştur. Dünyanın her bölgesinden misafirleri bulunan Bakü, her daim ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.