baku-vizesi

Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize uygulaması bulunmamaktadır. Azerbaycan’a gelen Türk vatandaşları Bakü Haydar Aliyev Havaalanı veya Gence Uluslararası Havaalanı’nda 30 günlük vize alabilmektedirler. Bu sebepten dolayı Azerbaycan’a kara yoluyla gelmek isteyen Türk vatandaşları vizelerini Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden vizelerini almaları gerekmektedir.

Azerbaycan’a Türkiye’den karayolu ile yapılacak seyahatler İran veya Gürcistan üzerinden yapılmaktadır. Yolculuğunuzu Gürcistan üzerinden yapmayı tercih etmeniz durumunda, gidilen güzergâhta tamir bakım servisi bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden araç bakımını yola çıkmadan yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bakü-Kırmızı Köprü arası yaklaşık 8 saat sürmektedir. Aracınıza kaliteli benzin almak isterseniz büyük istasyonları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yola çıkmadan önce yanınızda Azerbaycan’ın para birimi Manat bulundurmanız da rahat alışveriş yapmanız için yararlı olacaktır.

Yolculuğunuzu İran üzerinden yapmayı tercih etmeniz durumunda, Bakü-Astara arası yaklaşık 5 saat sürebilmektedir. Astara-Gürbulak Sınır Kapısı arası ise yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Her iki güzergahtan hangisini seçerseniz seçin, yapacağınız seyahatlerde araçların sigorta veya kasko işlemlerinin yaptırılması, ayrıca gümrük vergisinin ödenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Kendinize ait olmayan araçla seyahat edecekseniz, aracı yurt dışına çıkarmaya ve her türlü işlemi yaptırmaya yetkili olunduğunu gösteren bir genel vekaletname yaptırılması ve geçilecek ülkeye uygun dilde noter tasdikli tercüme ettirerek yanınızda bulundurmalısınız.

Gürcistan sınırlarında yaklaşık 30 Dolara araç sigortası yaptırabilirsiniz. Bu rakam İran sınırında ise 200-300 Dolara kadar çıkabilmektedir. Eğer gümrük verinizi ödemediyseniz Azerbaycan dışına çıkışınıza izin verilmeyecektir.

Azerbaycan’a gitmek için havayoluyla seyahati tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü karayoluna göre imkânlar daha geniş olmakta ve her gün Türk Hava Yolları veya Azerbaijan Airlines uçaklarıyla Azerbaycan’a seferler bulunmaktadır.

Azerbaycan’a gittiğinizde herhangi bir şekilde saldırıya maruz kalmanız, yangın, sel vb. doğal afetlerle karşılaşmanız veya herhangi adli bir olaya karışmanız durumunda, fazla vakit kaybetmeden 102 no’lu (012 102) acil durum hattını arayarak durumunuza ilişkin bilgi vermeniz ve yardım talep edebilirsiniz.

Ayrıca, Azerbaycan’da, günlük alışverişinizde resmi ya da özel herhangi biriyle anlaşmazlık yaşamanız durumunda (012) 492 55 40 numaralı yol polisi hattını arayabilir ve anlaşmazlığa dair yardım talep edebilirsiniz.
Türk vatandaşı olarak Azerbaycan’da istenmeyen herhangi bir durumla karşılaştığınızda yukarıdaki Azeri makamları ile iletişime geçtikten sonra Türk Büyükelçiliği’ni de arayarak durumdan haberdar etmeniz iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir