Sovyetler birliğinin dağılmasıyla 1991’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, 10 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Azerbaycan’ın başkenti ize Hazar Denizi kıyısında bulanan en büyük kentlerden biri olan Bakü’dür. Bakü’nün tarihi çok 8.yy’a kadar dayanmaktadır. Son yıllarda doğalgaz ve petrol üretimi konusunda büyüyen Azerbaycan, hızla gelişmektedir.

Bakü’de 2000 yılından günümüze turizminde oldukça arttığı görülmektedir. Azerbaycan – Türkiye ilişkilere çok iyi düzeydedir. İki ülke için sıklıkla “tek millet iki devlet” tabiri kullanılmaktadır. Bu denli yakın bir kültür olmasından dolayı Türkiyeli turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Peki, Bakü’ye gitmek isteyen turistlerin tercih etmesi gereken aylar hangileridir?

Bakü’ oldukça ılıman bir karasal iklim özelliği göstermektedir. Karasal iklimin bir getirisi olduğu şekilde Bakü’de de kış ayları soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. Bakü’de kış döneminde yağmur ve kar yağışlı olsa da hava sıcaklığı genelde 2-7 derece arasında değişmektedir. Bakü kelime anlamı olarak rüzgârların şehri anlamına gelmektedir. Bakü isminin anlamını veren bir şehir olarak dört mevsim rüzgârın kendini hissettirdiği bir yerdir. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla beraber artan rüzgârlar sıcaklığın daha düşük hissedilmesine sebep olmaktadır.

Bakü’yü ziyaret etmek için yılın en uygun zamanı yaz ve bahar aylarıdır. İlkbahar aylarında yapılan Nevruz festivalleri ile şehir birçok noktasında birbirinden renkli ve eğlenceli etkinlikler bulabilirsiniz. Yaz ayları ise sahillerin dolduğu aylardır. Bakü sahilleriyle de göz doldurmaktadır. Yaz aylarında sıcaklık 35 °C’yi geçiyor olmasından dolayı şehri gezerken biraz bunalabilirsiniz. Sonbahar aylarında ise şehir tam gezilecek sıcaklıklara ulaşıyor. Bizce şehri keşfetmek için en ideal zamanlardan biri sonbahar ayları. Sıcaklıkların yaz ayları kadar yüksek olmadığı bu dönemde yaklaşık olarak 18-20 derece sıcaklıkta şehrin her noktasını bunalmadan gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir