Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü Sovyet Rusya’nın etkisinden kurtulduktan sonra hızlı bir gelişme sürecine girmiştir. Bu süreçte eski yerleşim yerleri yıkılmış yerine yeni ve modern yapılar inşa edilmiştir. Azerbaycan özellikle son yıllarda büyük etkinliklere ev sahipliği yaparak kendini tüm Dünya duyurmaya başlamıştır. Bu denli hızlı gelişmeye devam eden bir ülkenin başkenti olan Bakü’de hızla büyümekte ve gelişmektedir.

Bakü’ye son yıllardaki yapılan adımların bir etkisi olarak Dünya’nın her yerinden turistik ve ticari olarak birçok ziyaretçisi bulunmaktadır. Peki, bu ziyaretçiler Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye nasıl gidiyorlar?


Bakü’nün son yıllardaki doğalgaz ve petrol gelirlerinin artmasıyla hızlı gelişmesini sürdürmektedir. Bu hızlı gelişme sonucunda Bakü daha fazla ziyaret edilen bir yer olmuştur. Bakü’ye gitmenin en popüler yöntemi hava yoludur. Birçok hava yolu firması Dünya’nın her yerinden Azerbaycan’a seferler yapmaktadır. Bu seferlerin büyük çoğunluğu Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na yapılmaktadır. Sizlerde Bakü’ye uçakla gelmeyi tercih ederseniz biletinizi Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na bilet almanız gerekmektedir. Türkiye’den Azerbaycan’a başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirden seferler bulunmaktadır. İstanbul – Bakü arası hava yoluyla aktarmasız uçuşlarda yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Eğer aktarmalı uçuş tercih ederseniz bu süre 14 saati bulmaktadır.


Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı Bakü’nün merkezine 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için havalimanı servislerini veya taksileri kullanabilirsiniz. Taksiler genelde 20-25 manat tutmakta ancak binmeden önce pazarlık etmenizi tavsiye ederiz.
Bakü’ye ulaşımın bir diğer yolu ise trenle gitmektir. Ancak Türkiye üzerinden Bakü’ye tren seferi bulunmamaktadır. Bakü’ye Rusya ve Ukrayna üzerinden gece tren seferleri yapılmaktadır. Dilerseniz bu seferleri tercih ederek Bakü’ye trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftada bir gün ise St. Petersburg’dan tren seferi yapılmaktadır.


Bakü’ye gitmek isteyenlerin tercih edebileceği bir diğer ulaşım yolu ise otobüstür. Türkiye üzerinden uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmalar aracılığıyla Bakü’ye otobüs seferleri yapılmaktadır. Otobüs ücretleri genelde yolda geçen zamana göre hesaplanmaktadır.

Bakü’ye isterseniz feribot ile ulaşımda bulunmaktadır. Hazar Denizi’nden Bakü’nün komşuları olan Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya’dan yapılan feribot seferleriyle Bakü’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir