Bakü Mutfağı ile Anadolu mutfağının birçok ortak özellikleri bulunmaktadır. Bakü halkı genellikle etli, sebzeli ve hamur işli yemekler beslenme kültürüne sahiptir. Farklı çorba ve pilav çeşitlerinin büyük bir zevkle tüketildiği Azerbaycan’da, birbirinden farklı 100 çeşitten fazla pilav türü bulunmaktadır.
Oldukça gelişmiş olan yemek kültürleriyle 100 farklı pilav yapılan Azerbaycan’da, dolma ve sarmanın da 30’dan fazla çeşidi bulunmaktadır. Şimdi sizler için derlediğimiz Bakü’nün en ünlü yemeklerine bir göz atalım.

Azeri Plovu

Bildiğimiz pilava benzer olsa da içerisinde bulunan malzemeleri ile farkını belli etmektedir. Azeri Plovu tavuk eti ve kuzu etinin kızartılarak pirinç ile karıştırılmasıyla yapılır. Azeri ailelerin özellikle önemli günlerde yaptığı bu yemeği Bakü’de bulabilir ve deneyebilirsiniz.

Azeri Plovu Yapılışı:

Düşbere

Bakü’nün kendine özgü yemeklerinden biri olan Duşbara (Düşbere) bir çeşit börektir. Yuvarlak şekil verilerek ve içerisine kıyma karışımı konularak yapılan Duşbara Bakülülerin en sevdiği yemeklerden birisidir.

Düşbere Yapılışı:

Bakü Baklavası

Bakü Baklavası aynı zamanda Azeri Baklavası olarak da bilinmektedir. Tadıyla deneyenlerin hafızalarında yer edinen bu tatlı Bakü mutfağı için oldukça önemli yer tutmaktadır. İçerisinde kullanılan safran ile bizdeki baklavadan ayrılan Bakü Baklavası ceviz ya da badem kullanılarak yapılmaktadır. Bakü’ye gelenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biridir.

Bakü Baklavası Yapılışı:

Şah pilavı

Şah Pilavı, ince ve oldukça yumuşak bir hamurun içerisine doldurulan pirinçten oluşmaktadır. Şah Pilavı içerisindeki pirince ek olarak kayısı, kuzu eti, kestane ve kuru erik de bulunmaktadır. Piricin ve diğer malzemelerin fırında iyice pişmesiyle meydana gelen şah pilavı, Bakü’de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Evlerde yapımı oldukça zor ve zahmetli olan pilav, ana yemek olarak sunulmaktadır. Pilav içerisinde bulundurduğu diğer malzemelerden dolayı oldukça doyurucu özelliğe sahiptir.

Şah Pilavı Yapılışı:

Piti

Bakü’nün en mehur yemekleri arasında bulunan Piti de Anadolu Mutfağında bulunan ve pek çok yörede yapılan etli güvece benzemektedir. Özellikle Azerbaycan’ın Şeki Şehri’yle ünlenen bu yemek, özel olarak tasarlanmış güveçte kuzu eti, erik kurusu, nohut, patates, domates ve çeşitli baharatlar katılarak yapılmaktadır. Yaklaşık 8 saat kadar pişmeye bırakılan Piti, uzun pişme süresinden sonra servise hazır hale gelmektedir.

Piti Yapılışı:

Levengi

Azerbaycan’ın mutfağında birçok kültürn etkisi bulunmaktadır. Lavengi ise iran mutfağından etkilenmiş bir yemektir. Lavengi Azerbaycan’ın İran sınırına yakın olan astara bölgesinde genellikle yöre halkının her gün tükettiği bir yemektir. Daha çok karşımıza balıkla yapılmış olarak çıkan Lavengi’nin, kaz ve tavuk etleriyle de yapılmaktadır. Lavengi’nin üzerindeki baskın olan lezzet alça turşusu adı verilen erik ekşisi sağlıyor. Salça, erik ekşisi, ceviz içi ve karabiberle iyice doldurulan balık, tavuk veya et fırına veriliyor. Lezzet olarak farklı olsa da bizim damak zevkimize oldukça uygundur. Azerbaycan’ı ziyaret edenlerin denemelerini tavsiye ederiz.

Levengi Yapılışı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir