https://bakuucakbileti.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg
fest

Bakü, Azerbaycan’ın kültür merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Azerbaycan’ın ilk operası, ilk tiyatrosu ve ilk millî kütüphanesi Bakü’de açılmıştır. Bakü’nün kültürel anlamdaki gelişmesini şehirde bulunan çok sayıda müze, tiyatro, konser salonu, kütüphane, sanat galerisi ve sinema salonlarına ev sahipliği yapmasından da anlayabiliriz. Sizler için bu yazımızda Bakü’ye tüm dünyadan gelen misafirlerin gidebileceği festivalleri tanıtmayı amaçladık. Bakü’ye gidenlerin bu festivallere katılmasını içtenlikle öneririz.

Bakü Uluslararası Caz Festivali

Ünlü saksafoncu Rain Sultanov öncülüğünde başlatılan caz festivali dünyanın her yerinden oldukça yetenekli caz sanatçıları katılmaktadır. Her yıl haziran ayında yapılan festivale katılmanızı öneririz.

Bakü Uluslararası Turist Film Festivali

Son yıllarda Bakü’ye hareketlilik kazandıran bu festival hiçbir ekonomik kaygı bulundurmuyor. Festivalin amacı katılan filmlerin tanıtımının yapılmasının yanında, film sektörüne yeni katılanların sektörde işinin uzmanı kişilerle buluşmalarını sağlamaktır. Kasım ayında gerçekleşen festivale mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Bakü Nevruz Kutlamaları

Orta Asya’dan kalma bir gelenek olan Nevruz, Bakü’de ve tüm Azerbaycan’da her yıl baharın gelişinin müjdecisi olarak coşkuyla karşılanıyor. Her yıl 21 Mart gününde yapılan nevruz kutlamaları için Azerbaycan’da hazırlıklar bir ay önceden başlatılıyor. Nevruz kutlamalarında başkent Bakü’nün ve Azerbaycan’ın dört bir tarafı rengârenk ve kıpır kıpır oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir