https://bakuucakbileti.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Bakü, Azerbaycan’ın gözbebeği konumunda bulunan en gelişmiş şehri ve başkentidir. Aynı zamanda Kafkas bölgesinin de en büyük şehirleri arasında yer alan Bakü, Hazar Denizi kıyısında bulunmasından dolayı büyük bir liman kentidir.

Bakü’de kültürel etkinliklere büyük önem verilmektedir. Bu sayede şehrin birçok yerinde çok sayıda kütüphane, tiyatro, sinema gibi yerler bulunmaktadır. Bizde kültürel olarak gelişmiş olan Bakü’nün gezilmesi gereken birkaç yerini sizler için derledik.

Şirvanşahlar Sarayı

Kaynak: https://www.azerbaycanuniversiteleri.com/azerbeycan-sirvansahlar-sarayi/

Bakü’nün İçeri Şeher olarak adlandırılan eski yerleşim yerinde bulunan saray 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 15. yüzyılda şehirde hüküm süren Şirvanşah Devletinin hükümdarı İbrahim Halillullah döneminde inşa edilmiştir. Bu saray doğunun en büyük ve ihtişamlı yapılarından biri olarak bilinir. Bakü’nün Şirvanşah Devleti’ne başkentlik yaptığı sırada devletin ihtişamını yansıtması için yapılmıştır.


Şirvanşahlar Sarayı’nın içerisinde 52 adet oda bulunmaktadır. Mimari yapısıyla da dikkat çeken sarayın içinde görkemli bir cami ve şahın ailesi için ayrılmış bir türbe bulunuyor. 34 basamakla inilen su deposu o dönemde sarayın bütün su ihtiyacını karşılıyor.

Şirvanşahlar Sarayı iki katlı olarak yapılmıştır. Sarayı üst katı şah ve ailesinin özel dairesine ayrılmışken alt kat devlet işlerinin için gelenlerin ağırlandığı yer olarak kullanılmıştır. Sarayda “büyük kapı” olarak adlandırılan Murad Darvazası isimli bölüm ise Osmanlı Devleti döneminde yaptırılmıştır.


Şirvanşalar Sarayı 1964 yılından bu yana müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Her gün açık olan saray 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Azerbaycan Halı Müzesi

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Azerbaycan_Hal%C4%B1_M%C3%BCzesi

Azerbaycan’ın dünya çapında ün kazandığı sebep olan konulardan bir tanesi de halıcılık ve dokumacılıktır. Ülke halıları dünyanın her yerinden bilinmektedir. Şehrin merkezine çok yakın olan halı müzesi Bakü’nün en önemli müzelerinden biridir.


Azerbaycan’ın ünlü halıcısı Letif Kerimov’un liderliğinde inşasına başlanan müze, 1967 yılında açılmıştır. Letif Kerimov Halı Müzesi dünyanın en büyük ve en ilk halı müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze binasının çatısı da rulo yapılmış halı biçimdedir.


Müzede 5000’in üzerinde halı bulunmaktadır. Ayrıca müzede çeşitli tarihi dönemlerden kalma halılarda bulunmaktadır. 14.yy dan kalma halıların dahi bulunduğu müze ziyaretçilerine oldukça değerli bir koleksiyon sunmaktadır. Her halının kendine özgü bir dokuma yöntemine sahip olması ve özel desenlere sahip olması müzedeki halıları eşsiz kılmaktadır.


Pazartesi günleri kapalı olan müze haftanın diğer günleri ziyaret edilebilmektedir. Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açık olan müzenin giriş ücretleri oldukça makul seviyededir.

Ateşgâh

Kaynak: https://www.azerbaycanuniversiteleri.com/azerbaycan-atesgah-muzesi/

Ateşgah, sahip olduğu manevi ve tarihi değer ile Bakü’de görmeniz gereken yerlerden biridir. Ateşgah aynı zamanda Ateş Mabedi anlamına gelmektedir ve bir Mecusi tapınağıdır. Dünya üzerinde ayakta kalmayı başarmış 3 Mecusi tapınağından biridir.


Bakü şehir merkezine 30 kilometre yakınlıkta bulunan Ateşgah, 16. ve 18. yüzyıllar arasında doğalgazın etkisiyle yanan ateşlerin hiç sönmeyeceğine inanılır. Mabedin inşa edilen ilk yapısı 1713 yılında yapılmış olan bir ahırdır. Mabette bulunan merkezi secdegah ise 1810 yılında yaptırılmıştır.
Ateşgah yapı şekli olarak şehirlerde bulunan hanlara benzetilmektedir.

Mabedin tam ortasında sürekli yanmaya devam eden bir ateş vardır. Bu ateş Mecusi dinine göre sonsuza kadar sönmeyecek ateştir. Eskiden doğal yollarla ortaya çıkan ateş günümüzde doğalgaz ile yakılmaktadır. Merkezdeki ateşin çevresinde ise odalar bulunmaktadır. Eskiden hac ibadetlerini yapmak için buraya gelen Zerdüştler bu odalarda konaklamaktadır.


Ateşgah Zerdüşt dinine inanalar tarafından halen ziyaret edilmeye devam etmektedir. 21 Mart Nevruz gününde en kalabalık ziyaretçi kitlesini ağırlayan ateşgah, halen ibadet için kullanılmaktadır. Hac için gelen Zerdüştler kaldığı her odanın kapısında Sanskritçe tabelalar bulunmakta ancak bu tabelalar herhangi bir dile çevrilmemiştir.


Bakü şehir merkezinden uzakta olan Ateşgah’a yürüyerek gitmek mümkün değildir. Fakat şehrin çeşitli yerlerinden Ateşgah’a özel araçlarınızla veya toplu taşımayla ulaşım sağlayabilirsiniz.

One thought on “Bakü’de Gezilecek En Popüler Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir