Azerbaycan’ın başkenti Bakü tüm dünyadan hızla gelen ziyaretçileriyle popülerliğini arttırmaktadır. Ziyaretçi sayısının son yıllardaki artışına bağlı olarak Bakü’ye birçok merkezden uçak seferleri yapılmaya başlanmıştır. Türkiye’de de İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden Bakü’ ye uçak bulunmaktadır.

Türkiye’den Bakü’ye seferi bulunan başlıca havayolu şirketi Türk Hava Yolları’dır. Türk Hava Yolları (THY) dışında birçok havayolu şirketi de Bakü’ye dünyanın her yerinden seferler yapmakta ve Bakü’nün popülerliğiyle beraber sefer sayılarını da arttırmaktadır. Bu havayolu şirketlerine örnek olarak şunlar gösterilebilir;

Azerbaycan Hava Yolları, ülkenin en büyük hava yolu firmasıdır. Azerbaycan Hava Yolları da Dünya’nın pek çok noktasından başkent Bakü’ye seferler düzenlemektedir. Azerbaycan Hava Yolları da THY gibi Türkiye’de birkaç noktadan Bakü’ sefer yapmaktadır. Aynı şekilde uçuşlar genellikle 2,5 – 3 saat arasında sürmektedir. Ekonomi ve business olmak üzere iki sınıfta hizmet veren Azerbaycan Hava Yolları, tüm sınıflarında uçuş sırasında yemek ikramında bulunmaktadır.

Türkiye’den Bakü’ye seferi bulunan başlıca havayolu şirketi Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları’dır. Türk Hava Yoları Bakü’ ye ekonomik ve business olmak üzere iki sınıfta hizmet vermektedir. Türk Hava Yolları ile İstanbul – Bakü arası yaklaşık olarak 2,5-3 saat arasında sürmektedir.

Orta Doğu kökenli bir hava yolu firması olan Emirates de Bakü’ye sefer yapmaktadır. Genelde orta doğu ülkelerinden Bakü’ye seferler düzenleyen Emirates, Türkiye üzerinden aktarmalı seferlerde yapmaktadır. Emirates, Bakü’ye ekonomi, business ve first class olmak üzere 3 sınıfta hizmet vermektedir.

Lufthansa avrupanın en büyük ikinci hava yolu şirketi olmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda Almanya’nın ulusal hava yolu şirketi olan Lufthansa, uluslar uçuşlarda sıklıkla tercih edilen hava yolu firmasıdır. Lufthansa da Avrupa’dan Bakü’ye seferler düzenlemektedir. Avrupa’nın pek çok noktasından aktarmalı ve aktarmasız Bakü’ye uçuşları bulunan Lufthansa, Bakü seferlerinde ekonomi ve business olmak üzere iki sınıfta hizmet vermektedir.

Bir diğer Türk hava yolu şirketi olan Onu Air’in iç hat ve yurt dışı uçuşları bulunmaktadır. Onur Air’in yurt dışı uçuş noktalarından bir tanesi de Bakü’dür. Her gün Türkiye’nin farklı noktalarından Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na seferi bulunmaktadır. Onur Air’nda Bakü’ye ekonomi ve business seferleri bulunmakta ve ayrıca bu uçuşlarda yolculara yemek servisi yapılmaktadır.

Bakü’ye sefer yapan bir diğer uluslararası hava yolu şirketi ise Air Astana’dır. Air Astana’nın genellikle Kazakistan merkezli uçuşları bulunmaktadır. Orta Asya’nı en önemli hava yolu şirketlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bakü’ye seferler düzenleyen Air Astana, bu seferlerinde yolcularına yemek ikramında bulunmaktadır. Air Astana ekonomi ve business olarak 2 sınıfta Bakü seferlerinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir