https://bakuucakbileti.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Azerbaycan gerek tarihi yapısı, gerek ekonomisi, gerek üniversite eğitimleri, gerek turizmi ve gerekse sanata değer veren yapısı ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış ve her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bu etmenlerin yanı sıra başka bir merak konusu da Azerbaycan’ın kültürel kıyafetleri ve geleneksel oyunları olmuştur. Azerbaycan Antik dönemden itibaren sanata önem veren bir ülkedir.

Azerbaycan çok uzun yıllar Rusya devletinin egemenliği altında kalmıştır. Rusya’ dan bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. Azerbaycan bir Kafkasya ülkesidir. Kafkasya denilince tabiki de herkesin ilk aklına gelen şey geleneksel oyunlar ve Kafkasya kıyafetleri olmaktadır. Azerbaycan da bu kültürü yaşamakta ve kültürel kıyafetlere ve geleneksel oyunlara önem vermektedir.

Azerbaycan Geleneksel Halk Oyunları

  1. Abbas Gendi oyunu (Çay şekeri olarak da bilinir.)
  2. Abayı
  3. Avarı
  4. Asma-Kesme oyunu
  5. Asta Garabağlı oyunu
  6. Cengi Ceyrani oyunu
  7. Çattadı derlemesi
  8. Uzundere dansı
  9. Gızlar Bulağı yöresel oyunu
  10. Gelin Havası oyunu

Azerbaycan Müzik Aletleri

Azerbaycan kültüründe halk oyunlarının çok çeşitli olmasından dolayı bir diğer merak konusu da müzik aletleri olmuştur. Geleneksel halk oyunlarının yanında çalınan enstrümanlar davul, garmon, balaban, kemençe, goşa nağara çalgısı ve bunlara ek en çok bilinen Türk enstrümanlarından klarnet, zurna ve tulum çalınmaktadır. Azerbaycan müzik kültüründe de çok gelişmiş bir ülkedir. Ülke genelinde sıklıkla Azerice türküler, parçalar seslendirilmektedir.

Azerbaycan Yöresel (Kültürel) Kıyafetleri

Azerbaycan’ da geleneksel halk oyunlarına ve müzik aletlerine çok önem verilir. Azerbaycan yöresel halk oyunlarında ise giyilen kıyafetler çok popülerdir. Bunlar Azerbaycan’ın eski dönemlerde halkının giydiği kıyafetleri çağrıştırmaktadır. Kafkasya kökenli bir toplum olması sebebi ile giyilen kıyafetler genellikle el işlemeli kıyafetlerdir. Azerbaycan yöresel kıyafetleri çoğunlukla ipek kumaşla yapılır. Kadınlar genellikle geniş el işlemeli ve nakışlı etekler giyerler. Kıyafetlerinde kırmızı ve yeşil gibi canlı renkleri kullandıkları görülmüştür. Kadın ve erkekleri ipek gömlek giyerler ve bu ipek gömlekler de işlenmiş gömleklerdir. Uzun kollu gömleklerin kollarında işlemeler bulunmaktadır. Azerbaycan halkı şapka, kep kullanımına da özen göstermişlerdir. Özellikle erkekler başlarına taktıkları el işlemeli, boncuklu keplerle şapka kültürünü yaşatmışlardır. Kadınların geniş işlemeli etekler giydiği gibi erkekler de bol ve uzun işlemeli pantolonlar giymektedirler.

Giyimi, kuşamı, enstrümanları ve yöresel halk oyunları ile adeta insanların gözlerini görsel şölenle süsleyen Azerbaycan toplumu dans eğitimine çok önem vermektedir. Azerbaycan dansları ve halk oyunları 1000 yılı aşkın bir serüvene, geçmişe sahiptir. Sergiledikleri dansları ve dinlettikleri müzik şölenleri ile izleyicilerini büyülemeyi başarmışlardır.

Dünyada halk oyunları denilince akla ilk gelen ülkelerdendir Azerbaycan. Danslarında, yöresel halk oyunlarında ve müziklerinde hayat hikayelerine yer vermişler, toplumunun yaşadığı olaylara yer vererek bunları aktarmışlardır. Hayat hikayelerinin yanı sıra Azerbaycan müzik ve yöresel halk oyunlarında işlenen belli başlı konular vardır. İşlenen konular yaşam, kahramanlık destanları, spor, müsabaka, iş hayatı ve Azerbaycan toplumunun geçmişidir.

Her yıl Azerbaycan’ da yöresel oyunlar ve halk oyunları gösterileri düzenlenmektedir. Azerbaycan dansları 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar hızlı bölüm, lirik bölüm ve göz alıcı bölümdür. Hızlı bölümde dansçılar sahneye girerek hızlı bir giriş yaparlar. İlk bölüm olan hızlı bölüm kısa sürmektedir. Daha sonra dansın lirik bölümü devreye girer. Lirik bölümde görsel haz duyulacak hareketlere yer verilir. Giriş bölümüne göre biraz daha fazla uzun süren bölümdür. İzleyicilere dansın konusu hakkında bilgi verilen bölümdür. Son bölüm ise göz alıcı bölüm olarak bilinir. Dans bitişe gelmiştir ve dansçılar son şölenlerini göstermek için göz alıcı şölene yer verirler ve selamla ile birlikte oyun sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir