https://bakuucakbileti.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Azerbaycan ülkesi Müslümanlık tarihi açısından önemli bir konuma sahiptir. Bilinen Müslüman ülkeler arasında ilk laik devlet olarak bilinmektedir. Azerbaycan bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. Ülkede genç nüfus çoğunlukta olmakta birlikte ortalama dokuz milyon nüfusa sahiptir.

Azerbaycan Ekonomisi ve Kira Fiyatları

Halkın dili Azerbaycan Türkçesi’ dir. Halkın büyük bir bölümü üniversite öğrencilerinden oluştuğu için bölgedeki kiralar ve ev fiyatları merak edilmektedir. Özellikle Bakü bölgesinde ev fiyatları ucuzdur diyemeyiz. Genellemek yapmak istersek Bakü’ de küçük segment bir daire aylık 500 manat gibi fiyatlardan başlamaktadır. Bizim ülkemizdeki 1+1 70 m2 ye tekabül eden evler Bakü’ de 500 manat a tekabül etmektedir diyebiliriz. Bakü bölgesindeki evlerin aylık kiralık fiyatları oda sayısı ile paralel olarak artmaktadır. Aylık kiralık evlerin ücretleri 1500 manatı bulmakta zaman zaman ise bu tutarı aşmaktadır. Dairelerin mimarisi ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde planlanmıştır. Bakü’nün kiraları, turist kabul ettiği aylarda ise neredeyse 2 katına çıkmaktadır.

Kira fiyatlarını böyle olduğu bilinse de ülkenin ekonomisi gelişmiştir. Çalışan nüfus fazladır ve bu da ülkenin kalkınması konusunda iyi bir şeydir. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisi gelişmiştir ancak halk ekonomik anlamda ikiye bölünmüştür. Vatandaşlar içerisinde zengin ola vatandaşlar çok zengin fakir olan kesim ise çok fakirdir.

Deniz ulaşımı ve liman ticareti ile de Azerbaycan ekonomisi gelişme göstermektedir. Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı en aktif limanlarında birisidir. Her yıl ortalama iki milyon tonu geçkin gemi taşımacılığı yapmaktadır.

Sanat dünyası olarak Azerbaycan kültürü gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. 57. Eurovision yarışması dünyanın en büyük şarkı yarışmalarından biridir. Bu Eurovision şarkı yarışması 2012 yılında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleşmiştir. Sadece şarkı yarışmaları olarak değil 2015 yılında Avrupa Oyunları’nı ağırlamıştır. İlerleyen yıllarda ise Formula 1 yarışmaları Azerbaycan Bakü’ de yapılmıştır. Gerek şehrin ekonomik yapısı, gerek kültürel yapısı gerek de sosyal konumundan ötürür Azerbaycan her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ ne kıyısı vardır. Bilindiği üzere de deniz ticareti üzerine etkisi olan Hazar Denizi ayrıca Azerbaycan’ ın doğal güzelliklerini de göstermektedir. Tatil için geldiğiniz bölgede ev, otel, rezidans kiralamak için Booking.com uygulamasını kullanabilirsiniz. Birbirinden güzel indirimli fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Azerbaycan ekonomisine diğer büyük bir katkı da ülkede elde edilen ve ticareti yapılan petroldür. Son yıllarda Azerbaycan’ın kültürel etkinliklere yer vermesi ile şehrin turizm geliri sayesinde ekonomisi artmıştır. Ülkedeki eski mimari yapılar turistlerin ilgisini çekmekte ve bir yıl içerisinde binlerce turistin gelmesini sağlamaktadır. Ülkede o kadar çok eski tarihi yapıt vardır ki 2000’li yıllarda meydana gelen bir depremde bu eski yapıtların birçoğu hasar görmüştür. Hasar sonucu bu eski yapıtlar UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. UNESCO bu eski yapıtları “Tehlikeli Olan Miraslar” olarak koruma altında tutmaktadır.

Azerbaycan halkı sanat tarihine de önem vermiş bir toplumdur. Halkın çoğunluğu uygulamalı sanat anlayışını benimsemektedir. Uygulamalı sanat anlayışı olarak mücevherler yapmakta ve yontmakta, metal hammadde işlemeciliği, ahşap işlemeciliği yapmakta, taş işlemeciliği ve oymacılığı yapmakta, halı işleme ve halı yapımı, dikiş nakış gibi el emeği isteyen el işçilikleriyle uğraşmaktadırlar. Azerbaycan kültüründe önemli bir yere sahip olan bu el sanatları Azerbaycan kültürünün büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Sanat eserlerini ekonomiye katkı olarak da kullanan halk el emeği göz nuru ürünlerini turistlere satmaktadırlar. Ayrıca Azerbaycan’ın sanat anlayışı çok eski dönemlere de dayanmaktadır. Örnek vermek gerekirse Azerbaycan halılarının geçmişi 15. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Azerbaycan’ın gerek kültürel yapısı, gerek sanat tarihi, gerek turizmi düşünüldüğünde ziyaret edilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Rotanızı bir gün Azerbaycan’a çevirmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir