Azerbeycan Havayolları genceeeee

Kırıkkale – Gence Uçak Bileti

Kırıkkale – Gence Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Paylaş

Gence büyüklüğüne göre Baküden sonar ikinci yerde gelmektedir Tarihi zenginlikleri ile ünlü olan bu şehirin batı kısımda endustüri alanı yeralmaktadır.
Gence, unlü Nizaminin, şaire Mesheti – hanımın, Mirza Şefi Vazehin vatanıdır, Eski kültüre sahip olan Gence şeherinde çok sayıda mimari anıtlar var. Onlardan biri Gencenin Cuma Camiidir. Şeyh İbrahim magberesi de ilk güzelliğini koruyup saklamaktadır.
Kentte daha birkaç eski cami var: Gizilhacili Camii, Ozan, Balabağbanlı, Şerefxanlı, Şahseven ve başka camiler.
Gencenin merkezinden 6 km doğuda eski Gencenin yıkıntıları kalmıştır. Kentin tarihi müzesi ve akademik müzesi Gencenin tarihi gelişim sürecinden bahsediyor. Gence Rusya İmparatorluğu döneminde, 1920 – 1935 arasında; Gence, 1935 – 1991 arasında; Azerbaycan’ın ikinci büyük şehridir.
1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı sırasında 1578′de Osmanlı’nın eline geçen şehir, 3 Temmuz 1606′da Şah I. Abbas tarafından geri alınmıştır.
1804 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından alınmış, 1826-1828 yılları arasında Rusya’nın elinden alındıysa da 1828 yılında kesin olarak Rusya İmparatorluğu topraklarına ilhak edilmiştir.
1991′de Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ülkenin ikinci büyük şehridir.
Şehrin isminin yaranması ile ilgili iddia Azerice’de gencə geniş yer sözünden ortaya çıkmasıdır. Bu söz sonradan “gəncə” olarak kullanılmaya başlanmış.Gence bölgesi Gence’nin batı yarısını ve Kuşkara,Sevinj ve Yeni Gence köylerini içine alır. Doğu-güneydoğu yarısı Köygöl Rayonu’nda yer alır. Kuzey-kuzey doğusu ise Samukh Rayonu’na aittir.

Gence bölgesi Gence’nin batı yarısını ve Kuşkara,Sevinj ve Yeni Gence köylerini içine alır. Doğu-güneydoğu yarısı Köygöl Rayonu’nda yer alır. Kuzey-kuzey doğusu ise Samukh Rayonu’na aittir.

Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizami, Gence adıyla özdeşleşmiş durumda. Gence’li Nizami, 12.yüzyıldan bugüne gelmeyi başarmış en belirgin tarihsel miras. Dolayısıyla adına dikilen anıtlar ve kabri kentin simge yerlerinin başında geliyor.
Görkemli anıt mezarı ve hemen yakınında, Nizami eserlerinden sahneleri betimleyen heykellerin bulunduğu alan, şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden. At, kuş, geyik, insan ve ağaç heykelleri arasında büyülü bir geçmişe yol alıyorsunuz bu alanda.
Anıtsal eserler Gence’ye mimari bir kimlik katıyor. Gence’nin başkent olduğu dönemde, Azerbaycan’ın ilk meclis binası olma özelliğini de taşıyan Hükûmet Binası, bunlardan biri olarak görülmeyi hak ediyor.Gence de ükümet Binası’nın hemen yakınında “Han Bağı” parkı gezilebilir. Yalnız Azerbaycan’ın değil Kafkasların en eski parklarından biri olan bu alan tam 300 yaşında.
Parkın içinde bir tiyatro, iki şadırvan bulunuyor. Özel ışıklandırma sistemi ve ağaçlar ile süslü parkta ayrıca, Azerbaycan’ın ünlü kadın şairi Nigâr Rafibeyli ve kahramanı İsrafil Mammadov’un anıtları görülebilir.
Mimari açıdan görülesi bir diğer durak Tatlar Mescidi. Kemerli giriş kapısının iki yanında yükselen kuleleri ile oldukça görkemli gözüken bu yapı kentin dikkat çeken yerlerinden bir diğeri.
Akarsuyun iki yakasında oldukça şiirsel bir görüntü çiziyor Gence. Tarihinde çok ciddi depremler ve buna bağlı yıkımlar yaşamış Gence, her keresinde yeniden inşa edilmiş. Şehrin merkezi ve çevresi doğa ile uyum içinde düşünülmüş. Bu açıdan şehrin dolayları da en az kent merkezi kadar gezilebilecek yerler arasına alınmayı hak ediyor. Şehrin çevresindeki doğa alanlarından Kepez Dağı eteklerindeki Goy Göl gezilebilir. Bu güzel doğa parçası 2008 yılından bugüne Milli Park alanı olarak korunuyor.

Gence’nin, en büyük caddelerinden birinin adı Atatürk. Bu cadde üzerindeki Tarih Müzesi, Hükümet Binası’nın karşısındaki Akademi Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Mir Celal Paşayev Müzesi, İ.Memmedov Türk Ev Müzesi gezilebilecek müzeler arasında bulunuyor.
Şişe Ev ya da buralı söyleyişi ile Butilka Ev, ilginç bir yapı görmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Binanın yapımında tuğla yerine tam 50 000 adet cam şişe kullanılmış. Minik bir balkonu olan ve farklı renkteki taşlar ve şişelerle yapılan bu iki katlı küçücük ev sanki masallardan fırlamış gibi.
Hükûmet binası ile Han Bağı parkı arasında Cuma Camii, önemli bir kültür mirası olarak görülmeli. Bu camii Gence’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Şah Abbas Camii adıyla da anılan bu yapı 17. Yüzyıldan bugüne yansıyan en seçkin mimari örnek. Kırmızı tuğladan yapılan Cuma Camii’nin içinde, köşelere bitişik idare odaları bulunuyor. Cami külliyesi içinde medrese, hamam ve bir de mezarlık yer alıyor. Caminin hemen yakınında, yine tuğladan örme Cevat Han Türbesi bir başka gezi durağı olabilir.

Bir zamanlar Kafkaslar’ın en popüler halı pazarlarından birine sahip olan Gence, geometrik desenli, düğümlü el dokuması halıları ile ün yapmış. Kafkas halılarının en güzel örneklerinin dokunduğu bu bölgede, Şirvan, Karabağ ve Kazak halıları yanında Anadolu halıları da üretiliyor.
Gence, Batı Azerbaycan’ın ekonomik merkezi olması nedeniyle ülke için önemli bir ticari değer taşıyor. Özellikle metalürji konusunda dev tesislere sahip. Şehir yakınlarındaki madenlerden çıkarılan alüminyum ve bakır cevherler bu tesislerde işleniyor. İpek böcekçiliği ve kozadan ipek üretmek Gence’de geleneksel bir iş kolu. Porselen sanayi ve ipekçilik de önemli sanayi kolları arasında yer alıyor.

Kırıkkale – Gence Uçak Bileti için bizi arayınız.

Gence, Azerbaycan
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler